Sağlık

Dış Kulak İltihabı

dış kulak iltihabı nedir

Dış Kulak İltihabı

Dış kulak iltihabı nedir? Neden dolayı oluşur ve belirtileri nelerdir? Dış kulak yolu iltihabı görüntüsü nasıldır? Tanı ve tedavi süreci nasıl işler gibi merak ettiğiniz sorularınızın cevabı için metnimizi okumaya devam edebilirsiniz. Kulak hastalıkları arasında her yaştan bireyde yaygın olarak karşılaşmakta olduğumuz bir durumdur. Sebepleri arasında pek çok faktör vardır. Günümüzde insanlar hayatı boyunca 10′ da 4’ü en az bir defa dış kulak enfeksiyonuna yakalanmaktadır. Sebepleri gibi tedavisi de oldukça basit bir uygulamadır. Aslında bireylerin bazı durumlara karşı tedbir alması sonucunda bu hastalıktan kurtulmak ya da yakalanmamak mümkün.

Dış Kulak İltihabı Nedir?

Dış kulak iltihabı bir diğer adı ile otitis externa; Kulak kepçesi ile kulak zarının arasındaki dış kulak kanalının iltihaplanması durumudur. Aynı zamanda yüzücü kulağı olarak da bilinmektedir. Bunun sebebi ise sürekli olarak suya maruz kalmak kulak kanalını korumasız hale getirerek iltihaplanmasına sebebiyet verebilir. Hastalığın müdahale edilmemesi durumunda iltihap kulak zarına kadar ulaşarak zara bile zarar vermektedir. İltihaba neden olan mantarın adı ”aspergillus niger” olarak bilinmektedir. Diğer sebepler ise bakterilerdir. Bu bakterinin adı ise ”pseudomonas aeruginosa” olarak bilinmektedir.

Akut ya da kronik şekilde ilerleyen hastalık şiddetli kulak ağrısı çekmenize neden olmaktadır. Havuz, göl, deniz, kirli su ve kulak kirinin kulakta birikmesi bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur. Buna zemin hazırlayan ise bizleriz çünkü kulağımızı sürekli temizlemek ya da hiç temizlememek buna davetiye çıkartmaktadır.

dış kulak enfeksiyonu belirtileri

Belirtileri Nelerdir?

Dış kulak yolunda meydana gelerek hasta olan bireyleri oldukça rahatsız edici ve ağrılı günler geçirmesine sebep olan bir durumdur. Belirtiler en başta hafif düzeyde görülse de tedavi edilmediği taktirde ciddi ve daha ağrılı bir süreç ortaya çıkar. Hastalık hafif, orta ve ileri derece olarak sınıflandırılmaktadır.

Hafif Evre Belirtileri; Dış kulak yolunda hafif kızarıklık, kaşıntı, hem renksiz hem kokusuz akıntı ve kulak kepçesinde hafif ağrı hissiyatıdır.

Orta Evre Belirtileri; Kulak kanalında yoğun kaşıntı, ağrı, kızarıklık, irinli akıntı, tıkanıklık, işitmede azalma ve şişmeye bağlı olarak kulaktaki dolgunluk hissidir.

İleri Evre Belirtileri; Dış kulakta kızarıklık ve şişme, kulak içinde tamamen tıkanıklık, boyun, yüz veya kulak çevresinde şiddetli ağrı, yüksek ateş, işitme kaybı ve boyundaki lenf bezlerinde şişkinlik.

Önlem ve Tedavi Süreci Nedir?

Dış kulak iltihabı kulak kanalında su birikmesi ile oluştuğu için öncelikle kulaklarımızın ıslak kalmamasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Deniz, havuz ve duşa girerken su kaçmasını önlemek için kulaklara tıkaç takılabilir. Tıkaç takılmaması durumunda kulakların kepçe kısımları pamuk yardımı ile kurulanarak temizlenmelidir. Çok sık kulak temizlemek ise kulağın tahriş olması ve kendi salgısının temizlenmesi yüzünden savunmasız kalmasını sağladığı için sürekli olarak kulak temizliği yapmamak gerekmektedir.

Belirtiler görüldüğünde kesinlikle erkenden müdahale için doktora gidilmelidir. Gidilmemesi halinde hastalık ilerleyerek tedavi süreci daha uzun ve daha ağrılı bir hal almaktadır. Ayrıca iltihabın kulak zarına ulaşması durumunda hasar kalacağını işitme kaybı yaşayabileceğinizi de bilmeniz gerekmektedir. Dış kulak iltihabı, bakteri, virüs veya mantarların neden olduğu bir durumdur. Dış kulak yolunu, orta kulağı ve iç kulağı etkileyebilir.

dış kulak iltihabı tedavisi

Doktorlar genellikle bu durumu tedavi etmek için antibiyotiklerden yararlanmaktadırlar. Çeşitli kulak damlaları kullanılır. Kulak kanalında kalan kir ve suyu temizleyebilmek için vakum cihazı veya kulak küreti kullanılır. Tedavi, semptomlarınızın ciddiyetine ve başka tıbbi durumlarınız olup olmadığına bağlı olacaktır. Dış kulak iltihabından şikayetçiyseniz, bazı durumlarda daha ciddi komplikasyonlara yol açabileceğinden mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmeniz önemlidir.

İlgili Mesajlar

1 thoughts on “Dış Kulak İltihabı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir