Sağlık, İşitme cihazları, Uncategorized

Osteoskleroz

Osteoskleroz nedir

Osteoskleroz

Osteoskleroz nedir? Oluşmasındaki temel nedenler nedir? Tedavisi mümkün müdür gibi sorular ve daha fazlası hakkında bilgilenmek için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz. İnsanlar çeşitli hastalılara sahip olup bunu iyileştirmek adına kulaktan dolma bilgiler ile kendini tedavi etmeye çalışsa da bu ne yazık ki mümkün olan bir durum değildir çoğunlukla. Özellikle kulak kadar hassas bir organda.

Osteoskleroz Nedir?

Bireyin orta ve iç kulağında oluşan anormal ve fazla kemik yapısından kaynaklanır. Normalde kulakta bulunan üç küçük kemikçik vardır ancak bu hastalıkta üçten fazla kemikçik ya da bu kemikçiklerde orantısız ve şekilsiz büyümeler gerçekleşmektedir. Vücudumuzda bulunan tüm kemik, sinir ve kaslar o kadar muazzam bir şekilde dizilmiştir ki karmaşık ancak sorunsuz işleyişe sahiptir. Fakat oluşabilecek ufak bir eksiklik ya da fazlalık ile tüm sağlığımız etkilenebilmektedir. Bu hastalıkta oluşan kemikler ise sesin iç kulağa gitmesini engelleyerek işitme sistemimizi bozmaktadır. Bu da işitme sorunları yaşamamıza sebep olur.

Osteoskleroz çeşitleri nedir

Osteoskleroz Çeşitleri

İnsan sağlığını olumsuz etkileyen osteoskleroz hastalığının 2 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar ”primer” ve ”sekonder” olarak ayrılmaktadırlar.

  • Primer Osteoskleroz; Yaygın olarak sendromlara bağlı şekilde ortaya çıkarak belirti vermektedir. Çoğunluk ile kemik displazileri, disostozis sendromları gibi olgulara rastlanmaktadır. Ayrıca nedeni pek bilinmeyen bir hastalıktır. Aslında kemik hacminin artışından kaynaklı durumlardır. Örnek olarak ise; Pycnodysostosis, kemiğin paget hastalığı, endosteal hiperostozis, kraniyodiafizeal displazi, fibröz displazi ve van buchem hastalığı gösterilebilir.

 

  • Sekonder Osteoskleroz; Bu çeşidi ise belirlenmiş olan hastalıkların yan bulgusu ya da komplikasyonu bir etki göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır. Buna örnek ise şu şekilde sıralanabilir.
  • Hipervitaminoz: D-vitamini hipervitaminozu,
  • Tümörler: Osteoblastik tümörler (benign osteoblastoma, osteoid osteoma ve osteosarkoma), multipl myeloma, hemangioma, lösemi, mastositoz ve prostat kanseri metastazı,
  • Fiziksel nedenler: Kronik travma ve radyasyon,
  • Metabolik hastalıklar: Renal distrofi, hipofosfatemi, hipoparatiroidizm ve hiperparatiroidizm,
  • Anemiler: Orak hücreli anemi,
  • Kimyasal maddeler: Madde bağımlılığı ve ağır metal zehirlenmeleri, fluorozis,
  • Enfeksiyon hastalıkları: Osteomyelit ve hepatitis-C.

Ayrıca bulunuşları açısından bakacak olursak iki türü bulunmaktadır. Bunlar ”sistemik” yani; çok sayıda kemiği ilgilendiren ve ”yerel” ise; kemiğin bir noktasında fark edilen olarak ayrılmaktadır.

Hastalık İşitme Kaybına Sebep Olur mu?

Osteoskleroz hastalığında kemiklerde büyüme ve çoğalma gibi sorunlar baş gösterdiği için tabi ki işitme sağlığını ciddi şekilde etkilemektedir. Karmaşık ve hassas olan kulak sisteminde ufacık bir eksiklik ya da fazlalık olması dahilinde tüm sistem olumsuz etkilenmektedir. Kemikçiklerden birinin üzerinde oluşan kemik yapısı dışarıdan gelen sesi titreşerek işitme sinirlerimize göbderen kemikçiğin titreşmesini engelleyerek duyma kaybına yol açmaktadır.

Osteoskleroz tedavisi var mı

Tedavisi Var mı?

Ameliyat ile tedavisi mümkündür. Ancak hastalığın ardından belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Belirli büyümeyi tamamlamamış ve yeterli olgunluğa ulaşmamış ise ameliyat kalıcı bir çözüm sağlamayabilir. Stapedektomi adı verilen bu ameliyatta titreşimi engelleyen ve büyümeye devam eden fazlalık olan doku ve üzengi kemikçiği çıkarılarak yerine protez takılmaktadır. Ameliyat olan bireylerde ameliyat sonrası baş dönmesi, ağrı ve bulantı gibi etkiler görülebilir. Ayrıca dengemizi kulaktan sağladığımız için ilk bir kaç gün yürürken denge problemi yaşanacağı için bireyler desteğe ihtiyaç duyabilir. Bunlar oldukça normal etkilerden telaş ve endişe edecek bir durum yoktur.

Ameliyat sonrası tam sağlığa kavuşmak için 3 ay kadar süre gereklidir. Bu süre zarfında kulakta basınç değişikliğine sebep olabilecek dalış, uçağa binme, yüzme, ıkınma ve ağır kaldırma gibi olumsuz etkileyecek hiç bir eylem yapmamaları gerekmektedir. Tam iyileşme yani 3 ayın sonunda yavaş yavaş tekrardan basınç değişikliği yapacak faaliyetlere devam edebilirler.

İşitme kaybının ameliyat yapılacak düzeyde olmadığı durumlarda ise bireye işitme kalitesini arttıracak ve sorunları en aza indirecek bir yöntemi ise işitme cihazıdır. Ayrıca ameliyat yapılamayan durumlarda hastalığın ilerlemesini durdurmak adına ilaç kullanımı da yardımcı olmaktadır.

İlgili Mesajlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir